خانه » آرشیو خبرها » خرمشهر آزادشد

خرمشهر آزادشد

در روز سوم خرداد ۱۳۶۱ خورشیدی پس از ۵۷۸ روز اشغال مهم ترین هدف اجرای عملیات بیت المقدس در طول جنگ ایران و عراق توسط ارتش جمهوری اسلامی ایران (به فرماندهی علی صیاد شیرازی) و سپاه پاسداران انقلاب اسلامی (به فرماندهی محسن رضایی) بود.
ایران در جریان این عملیات ۶۰۰۰ کشته (۴۴۶۰ کشته سپاه و ۱۰۸۶ کشته ارتش) و ۲۴ هزار مجروح داد. روح الله خمینی در ۳ خرداد ۱۳۶۱ به مناسبت آزادی خرمشهر پیامی خطاب به ملت ایران صادر کرد. در اولین بخش این بیانیه آمده است
” با تشکر از تلگرافاتی که در فتح خرمشهر به اینجانب شده است، سپاس بی‌حد بر خداوند قادر که کشور اسلامی و رزمندگان متعهد و فداکار آن را مورد عنایت و حمایت خویش قرار داد و نصر بزرگ خود را نصیب ما فرمود”.
در ایران از این عملیات و روز به عنوان نمادی از پیروزی، مقاومت و ایستادگی در برابر دشمن یاد می شود. شورای عالی انقلاب فرهنگی سوم خرداد را در تقویم رسمی ایران به عنوان روز مقاومت، ایثار و پیروزی نامگذاری کرده است.
انجمن صنفی کارفرمایان شرکتها و موسسات حمل و نقل داخلی کالای شهرستان مشهد این روز را که یادآور دلاورمردی های رزمندگان اسلام در فتح غرورآفرین خرمشهر قهرمان است به همه ملت غیور و ایران آزاده تبریک و تهنیت عرض می نماید.

پاسخ بدهید